محمدعلی بیگی حبیب آبادی

نسخه آزمایشی

در دیار حبیب آباد به سال ۱۳۳۰ ، فرزندی متولد شد بنام محمدعلی بیگی حبیب آبادی فرزند حسن. همچون همسالان خود تحصیلات مقدماتی را در مکتب خانه شهر فرا گرفت و چون استعداد و نبوغ او در همان سالهای نوجوانی هویدا بود ، از سن ۱۴ سالگی به همراه برادر خود استاد رضا، فن گچ‌بری را آموخت. نوآوری های او در تزیین اتاق های منازل بسیار خوب و زیبا بود و همین امر باعث شد استاد معروف گچ بری در اصفهان، استاد ابوالقاسم سیستانی او را در ابداع اشکال هنری آموزش دهند. از قضا تنها استاد ایشان هم استاد سیستانی بوده اند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، استاد بیگی با توسعه فعالیت ها و با فکری خلاقانه در قامت معمار بناهای اسلامی پدیدار شدند و از آن زمان تا کنون پس از گذشت قریب ۴۰ سال فعالیت موفق شده اند صدها بنا از قبیل مساجد و حسینیه ها و امامزادگان را در اقصی نقاط کشور علی الخصوص در اصفهان و زادگاه خود حبیب آباد احداث ،مرمت ویا بازسازی کرده و معماری زیبای اسلامی را بار دیگر به رخ تماشاگران بکشند.از آثار خارجی که ایشان معماری آنرا بر عهده داشته اند می توان صحن مقدس امام کاظم (ع) در عراق را نام برد که جملگی آثاری فاخر و ماندگار هستند .

لازم به ذکر است استاد گرانقدر با همکاری تیمی متشکل از استادکاران و کارگران ماهر توانسته است طراحی بناهای اسلامی را با اجرای ستون‌ها و طاق چشمه ها که با آجرهای مربع و مستطیلی شکل پوشیده شده اند انجام دهد. همچنین نمای داخلی و خارجی ابنیه ها را با رسم بندی و اجرای مقرنس های گوناگون به وسیله کاشی هفت رنگ و معرق چنان شکوهی بخشیده اند که چشم هر بیننده را می نوازد، عمارت های عالی که درآن نقش و نگار برجسته یا پله پله با ترکیبی از کاشی و آجر یا گچ  و ترسیم خطوطی منحصر بفرد و معنادار در سقف داخلی بنا موجبات تحسین اصحاب هنر شده و حتی سایر شهروندان هم که از بناها دیدن کرده اند لب به تحسین و تمجید معمار آن گشوده اند.

خلق این آثار بدیع از طرفی موجب فخر معماری اسلامی در این عصر شده و از طرفی علاقه مندان بسیاری را مجذوب خود ساخته که به واسطه همین موضوع در این عرصه آموزش و تربیت شده اند و خود در زمینه معماری اسلامی استادکارانی جوان و جویای نام هستند، از جمله فرزندان استاد محمدعلی بیگی که استعداد شگرف آنان، آینده روشنی را در این مسیر نوید می دهد.

مجموعه تصاویر

فیلم ها

برچسب ها

دیدگاه‌ها

تصویر مرتضی خانی
مرتضی خانی
با تشکر از مسئول این سایت. معرفی چهر های ماندگار شهر کاری فاخر ؛جاودانه وارزشمندی است که می تواند برای نسل های آیند بسیار موثر و سودمند باشد .ودر خصوص استاد بیگی نیز از هنر فاخر معماری سنتی که توسط این بزرگوار و فرزندان عزیزشان خلق گردیده انسان را به وجد می آورد و باعث مباهات است.سپاس بی کران

افزودن دیدگاه جدید

۲ + ۳ =

تمامی حقوق این پایگاه متعلق به كانون هم انديشى شهر حبیب آباد برخوار می باشد .
Copyright © 2016-2018 All rights reserved.‎