صندوق قرض الحسنه حسنات حبیب آباد

نسخه آزمایشی

« مَن ذَااَّّلذی یُقِرضُ اللهَ قَـرضاً حَسَناً فَیــُضاعِفـَهُ لـَهُ وَ لـََهُ أجرٌ کَریمٌ »

کیست آنکه به خداوند قرض نیکو بدهد تا خداوند آن را برای او چندین برابر کند و برای او اجر کریم باشد.

(سوره حدید آیه۱۱)

«هیچ مسلمانی نباشد که به مسلمان دیگری به خاطر خدا قرض دهد جز آنکه خداوند هرروز ثواب صدقه دادن  آن را به حساب وی ثبت کند تا زمانی که آن مال به او باز گردد.»امام صادق (ع)

  یکی از کارهای عام المنفعه ای که در آئین اسلام بر آن تاکید شده و فوائد زیادی دارد ، وام  دادن به برادران دینی برای رفع حوائج آنهاست و از آنجا که اگر این عمل خدا پسندانه بر اساس ضوابط و مقرارت دقیق شرعی و قانونی صورت گیرد و رضایت خاطر وام دهنده و وام گیرنده را فراهم نماید ، بسیار مورد رضایت و خشنودی خداوند و پیامبر و ائمه اطهار نیز میشود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعدادی از متدینین محل درسنگر مسجد وظیفه خود دانستند ، برای کمک به مردم این سنت را زنده کنند و با تلاش خود و یاری مردم ودر سایه جمهوری اسلامی نسبت به تأ سیس صندوق قرض الحسنه قائم آل محمد (عج) اقدام نموده و پس از نه سال فعالیت در سال ۱۳۶۹ صندوق به ثبت رسید اکنون تعدادی از افراد مذکور شهید و یا دار فانی را وداع گفته اند.

 ضمناً بدلیل پیگیری بانک مرکزی نام صندوق از قائم آل محمد (عج) به صندوق حسنات حبیب آباد تغییر نام یافت.

طرح ها و برنامه های صندوق قرض الحسنه حسنات حبیب آباد

درطول مدت فعالیت تا کنون میلیاردها تومان صندوق به اعضاء خود تسهیلات قرض الحسنه داده است ، درحقیقت  قرض الحسنه گرفته و قرض الحسنه داده و این سنت نیکو (قرض الحسنه دادن) در این نهاد مقدس زنده نگه داشته شده است.

صندوق قرض الحسنه حسنات حبیب آباد

طرح و برنامه ها

۱ – وام قرض الحسنه عادی ومعمولی

در این طرح صندوق بصورت عادی و معمولی به هرکدام از اعضاء که به سن قانونی رسیده باشند حد اکثر مبلغ شصت میلیون ریال در حداکثر ۲۰ قسط پرداخت می کند ، البته اعضایی می توانند از این وام استفاده نمایند که علاوه برگردش حساب مناسب در پس انداز خود بتوانند ضمانتنامه مناسبی در اختیار صندوق قرار دهند و در نهایت سابقه بدحسابی نداشته و توان باز پرداخت اقساط خود را داشته باشند.

۲ – وام ضروری یا کوتاه مدت

هرعضو خوش حساب می تواند در مواقع ضروری علاوه بر وام عادی خود یک وام کوتاه مدت به مبلغ شصت میلیون ریال در حد اکثر ۶ قسط دریافت کند و این وام نیز با توجه به مقررات به هر عضو صندوق پرداخت می گردد.

۳ – زادالمعاد (طرح باقیات الصالحات) که این طرح به دو روش در صندوق اجرا می شود:

الف : باشناسایی افراد خیّر و نشست و گفتگوی با آنان نسبت به عضویت و افتتاح حساب در طرح ، تشویق می شوند و مبلغ مورد رضایت در حد توان خودشان را به حساب واریز کرده ، مبلغ مربوطه را طی یک قرارداد (صلح و اقرارنامه) به صندوق صلح می نمایند متقابلاً هیأت مدیره صندوق موظف است به افراد نیازمند که خود فرد خیّر معرفی میکند یا افرادی که موسسه خیریه قائم آل محمد (عج) براساس مستندات خود مشخص می کنند و طی یک نامه با مبلغ و اقساط مشخص به صندوق اعلام می نماید  وام قرض الحسنه پرداخت نماید.

 میزان مبلغ وام و تعداد اقساط آن توسط افراد خیر و یا هیئت مدیره و موسسه خیّریه قائم آل محمد (عج) مشخص می شود ، فرد خیّر در سالهای حیات خود می تواند مبالغ دیگری به حساب خود واریز نماید و در حقیقت در زمان حیات یا فوت مبالغ این حساب به صندوق صلح ، و از مالکیت فرد خارج شده است و طبیعی است که در زمان فوت نیز افراد نیازمند واقعی از این طرح استفاده کرده و ثواب آن برای فرد خیّر صدقه جاریه ای خواهد بود.

ب : در روش دوم افراد خیّر مبلغ مورد تمایل خود را به مدت مشخص به صورت امانت واگذار می نمایند و صندوق نیز براساس معرفی افراد نیازمند توسط فرد خیّر یا براساس معرفی افراد نیاز مند توسط موسسه خیریه به آنها وام قرض الحسنه پرداخت می نماید.

تذکر : وام های که در این طرح به افراد نیازمند پرداخت می شود بدون شرایط خاص بوده و صندوق فقط نسبت به دریافت وثیقه آنها اقدام می نماید.

در روش اول قرارداد در دو نسخه واحد تنظیم ویک نسخه نزد فرد خیّر و نسخه دیگر نزد خیریه باقی می ماند و در روش دوم دفترچه پس انداز طرح باقیات الصالحات تنظیم شده و نزد فرد خیّر باقی می ماند.

طرف قرارداد فرد خیر صندوق قرض الحسنه حسنات بوده و استفاده کننده از طرح ، افراد نیازمند می باشند.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
سوال امنیتی به منظور تشخیص ربات از انسان
۶ + ۱۱ =

تمامی حقوق این پایگاه متعلق به كانون هم انديشى شهر حبیب آباد برخوار می باشد .
Copyright © 2016-2018 All rights reserved.‎