شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی

نسخه آزمایشی
شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی

عالم و ادیب فرزانه ، دانشمند و منجم عالی قدر حضرت آیت الله حاج شیخ عباسعلی ادیب حبیب‌آبادی فرزند محمد جعفر، در سال ۱۲۷۴  هجری شمسی مصادف با سال ۱۳۱۵ هجری قمری در شهر حبیب‌آباد برخوار دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی ، مقدمات و ادبیات عرب را در زادگاه خود نزد معلمان و اساتید مختلف ، خصوصا استاد ادبیات و تاریخ اسلام عالم عامل محقق و فاضل کامل و مورخ جامع علامه میرزا محمد علی معلم حبیب‌آبادی گذراند. ایشان در سن ۲۲ سالگی جهت تکمیل تحصیلات به حوزه علمیه اصفهان که در آن زمان از مهمترین و بزرگترین حوزه‌های علمیه بود وارد شدند و از محضر اساتید بزرگواری چون حضرات آیات عظام آقایان شیخ علی یزدی، سید احمد اصفهانی، آیت الله میرزا یحیی بیدآبادی، آیت الله سید محمد نجف آبادی، حاج  سید محمد صادقی یزد آبادی، شیخ محمدرضا نجفی، ملا حسین فشارکی، ملا عبدالکریم گزی و شیخ محمد کریم خراسانی طلب فیض نمودند. در حدود سن ۴۰ سالگی درجه اجتهاد ایشان توسط حضرت آیت الله شیخ محمدرضا نجفی اصفهانی و آیت الله سید محمد نجف آبادی تأیید شد و پس از تشرف به نجف اشرف توسط حضرت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی تنفیذ گردید.

ایشان تدریس در حوزه علمیه اصفهان را از سال ۱۳۴۵ در مدرسه کاسب گران اصفهان شروع نمودند و به تدریج گسترش یافت به نحوی که پس از مدتی جلسات درس خارج ایشان یکی از گسترده ترین جلسات بود.

آیت الله ادیب در مدارس کاسب گران ، ذوالفقار، نیم آورد ، صدر ، چهارباغ ، ناصریه و مدرسه جده بزرگ حدود هفتاد سال از سطح تا درس خارج منطق حکمت و … را تدریس نمودند. حضرت آیت الله ادیب علاوه بر تسلط کامل بر فقه و اصول در مسائل حکمت و فلسفه ، فیلسوف و حکیمی صاحب نظر و در ریاضیات خصوصا مثلثات و لگاریتم و هیأت مسلط بود.همچنین تسلط ایشان بر نجوم و مباحث با علاقه مندان در این زمینه زبان زد خاص و عام بود.ایشان طبع شعر قابل توجهی داشتند و اشعار بسیاری به زبان فارسی و عربی همراه با ۱۲ جلد کتاب از یادگارهای بر جای مانده است.این عالم زاهد سر انجام در روز پنج شنبه دوم ذی الحجه ۱۴۱۲هجری قمری برابر با چهاردهم خرداد ۱۳۷۱ هجری شمسی به ملکوت اعلی پیوستند و جامعه روحانیت و طالبان علم و اندیشه را از فقدانشان متأثر نمودند و در جوار آرامگاه عبد صالح خدا صاحب بن عباد به خاک سپرده شدند ، خدایش رحمت کند و با آل عترت و عصمت محشورش گرداند. 

مجموعه تصاویر

شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی
شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی
شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی
شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی
شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی
شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی
شیخ عباسعلی ادیب حبیب آبادی

آثار و تالیفات

عنوان اثر توضیحات مختصر
احسن التقویم

احسن التقویم که هنوز در اصفهان به عنوان مرجع اوقات شرعی استفاده می‌شود. ایشان دربارهٔ تاریخ طبع کتاب چنین سروده‌اند: اگر که طالب ساعاتی از طریق قویم بجو درستی آن را تو اندراین تقویم زصبح و ظهر و طلوع و غروب درهرسال برای صفحه ایران شده در آن ترقیم ادیب گفته به نام و به سال تالیفش «بود مکمل ساعت احسن التقویم»

رساله در فضیلت علم

یکی دیگر از کتب گرانبهای ایشان، رساله ای در فضیلت علم می باشد

رساله در توبه

یکی دیگر از کتب گرانبهای ایشان،رساله در توبه می باشد.

قبله البلدان در قبله بلاد ایران

یکی دیگر از کتب گرانبهای ایشان،قبله البلدان در قبله بلاد ایران می باشد.

رساله قطبیه (فارسی) مطابق رساله قطبیه عربی، درتعیین اوقات نمازها و زمان امساک برای روزه در مناطق شمال

یکی دیگر از کتب گرانبهای ایشان،رساله قطبیه (فارسی) مطابق رساله قطبیه عربی، درتعیین اوقات نمازها و زمان امساک برای روزه در مناطق شمال می باشد

فیلم

برچسب ها

دیدگاه‌ها

تصویر خاصی محمد رضا
خاصی محمد رضا
سلام. ضمن تشکر فراوان از زحمات شما. اعلام میدارد که ایت الله ادیب متولد ۱۳۱۵ هجری قمری برابر با ۱۹ مهر ۱۲۷۴ هجری شمسی می باشد لطفا بجای دانشمند از کلمه فقیه استفاده شود. با تشکر
تصویر مدیر سایت
مدیر سایت
عرض سلام و ادب خدمت شما همراه گرامی، نقطه نظر شما در رابطه با سال تولد اصلاح شد. بکاربردن لفظ دانشمند برای شخصیتی که وی را شیخ بهایی زمان می نامند زیبنده می باشد.
تصویر محمد حسین محسنی
محمد حسین محسنی
ضمن تشکر از راه اندازی این سایت و معرفی افراد برجسته شهر میشه در مورد آیت الله ادیب حبیب آبادی اینطور گفت : فقیه دانشمند امیدواریم حرکت شما ادامه داشته باشه و بزرگان این شهر رو معرفی نمایید.
تصویر شهاب
شهاب
از اقدام به جا و شایسته دست اندر کاران سایت کمال تشکر رادارم.بهترین وارزشمندترین کارها حفظ تاریخ و شخصیت ها و نخبگان هر شهر می باشد .اثار مثبتی که از حفظ تاریخ و معرفی نخبگان و شخصیت هاست جنبش خودکار ذهن خواهد شدو مثبت گرایی را هدفمند میکند.
تصویر مدیر سایت
مدیر سایت
عرض سلام و ادب خدمت شما همراه گرامی،از اينكه صميمانه همراه ما هستيد كمال تشكر را داريم.

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
سوال امنیتی به منظور تشخیص ربات از انسان
۲ + ۱۶ =

تمامی حقوق این پایگاه متعلق به كانون هم انديشى شهر حبیب آباد برخوار می باشد .
Copyright © 2016-2018 All rights reserved.‎