دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی

نسخه آزمایشی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی

دکتر هوشنگ طالبی متولد سال ۱۳۳۵ در شهر اصفهان است. پدرش اهل حبیب آباد برخوار واقع در ۱۳ کیلومتری شمال اصفهان بود که در سن ۲۰ سالگی برای انجام خدمت سربازی این شهر را ترک و بعد از پایان این دوره در اصفهان اقامت و در همین شهر ازدواج کرد. هفت فرزند حاصل این ازدواج و هوشنگ اولین فرزند این خانواده بود.ایشان کودکی بسیار کنجکاو و همواره مادرش مجبور به پاسخ دادن به سوالات بی شمار وی بود. به همین دلیل مادر او را از ۴ سالگی به مکتب خانه ای نزدیک منزل در محله ی دومنار دردشت اصفهان سپرد و در همین دوران با الفبا و خواندن قرآن آشنا شد.در ۶ سالگی دوره ی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ی قدسیه شروع کرد و پس از پایان سال اول و با بسته شدن این مدرسه به دبستان فردوسی در محله ابواسحاقیه و جنب مقبره ی علامه مجلسی انتقال یافت. بنا به قول خودشان این دوره شیرین ترین دوره ی زندگی ایشان بوده ، زیرا با استفاده از فرصت تعطیلی مدارس در تابستان ها به اتفاق برادر کوچکترش غالب اوقات را در منزل مادر بزرگ در حبیب آباد و با بازی با همسالان از اقوام ، که همگی در آنجا زندگی میکردندو گاهاً به صحرا رفتن میگذراند.

دوره ی تحصیلات متوسطه را در مهرماه سال۱۳۴۷  در دبیرستان فروغ اصفهان شروع و پس از ۵ سال تحصیل و همزمان با تاسیس دبیرستان دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۵۲ سال آخر را در این دبیرستان و در شاخه ی ریاضی به اتمام رساند. در همین دوره بود که وی در ۱۳ سالگی به بیماری تیفوئید مبتلا و به سختی آن را پشت سر گذاشت. ایشان مثل بسیاری از همسالان که علاقه مند به ورزش فوتبال بودند به این ورزش روی آورد و به عضویت تیم منتخب دبیرستان در آمد.

ایشان معتقد است اگرچه این علاقه تا حدودی روی پیشرفت تحصیلی وی تاثیر گذاشت اما موجب نشد تحصیلات را فدای ورزش نماید. به همین دلیل در سال ۱۳۵۳ با اتمام دوره ی متوسطه علاوه بر پذیرفته شدن در رشته ی مهندسی برق به عنوان بورسیه ی نیروی هوایی ارتش در رشته ی آمار دانشگاه شیراز پذیرفته شد. عدم علاقه به خدمت در ارتش وی را ناگزیر از انتخاب دانشگاه شیراز میکرد. اما شهریه ای بودن این دانشگاه در آن زمان تصمیم گیری را برای هوشنگ که پدرش با شغل آشپزی در هتل عباسی باید به سختی شهریه را تامین میکرد سخت کرده بود. اما پدرش که علی رغم نداشتن درآمد کافی علاقه ی وافری به تحصیل فرزندان خود داشت ، مشکل را حل و با اصرار ایشان هوشنگ در دانشگاه شیراز ثبت نام کرد.

دکتر طالبی در شهریور ۱۳۵۴ و در آستانه ی شروع سال دوم در یک حادثه ی تصادف پدر را از دست داد. وی که فرزند ارشد خانواده بود تصمیم به ترک تحصیل و کار کردن برای جبران هزینه های زندگی کرد اما با مخالفت مادر روبرو شد. با خواست و اصرار ایشان به تحصیل ادامه داد ،هرچند به دلیل تنگ دستی زندگی آنان به سختی و با مشقت و از طریق کار کردن همراه با تحصیل میگذشت. در سال ۱۳۵۶ با از دست دادن برادری که یک سال از ایشان کوچکتر بود بر تاملات روحی و سختی زندگی ایشان و خانواده ی وی افزود. دکتر طالبی معتقد است اعتقادات مذهبی ایشان در درجه ی اول و پرداختن به ورزش کمک کرد تا وی بر این مشکلات فایق آمده.در خرداد ۱۳۵۷ موفق به دریافت مدرک لیسانس شود ، ایشان بلافاصله با اخذ معافیت کفالت جویای کار شد که در این راه موفق نبود بنابراین تصمیم به ادامه ی تحصیل در دوره ی فوق لیسانس و در کنار آن تدریس موقت در گروه آمار که در آن زمان مرسوم بود ، گرفت و بنابراین با موفقیت در آزمون ورودی در مهرماه ۱۳۵۷ به دوره ی فوق لیسانس آمار راه یافت که البته شروع این دوره با اوج گرفتن قیام مردم ایران و انقلاب اسلامی همراه شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن و از سرگیری فعالیت ها از اسفند۵۷ تحصیل را شروع و همزمان از مهر۱۳۵۸ به تدریس در دانشگاه شیراز پرداخت. خود وی داشتن هنر معلمی و تدریس خود را مدیون همین دوران میداند. پس از گذراندن ۳ و نیم سال تحصیلی و در سال ۱۳۵۹ همزمان با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها ابتدا در تشکیل جهاد دانشگاهی دانشگاه شیراز شرکت و در همان زمان ازدواج کرد.

دکتر هوشنگ طالبی فعالیت های فرهنگی و اجرایی را در سال ۱۳۵۹ با پذیرفتن معاونت دبیرستان توحید دانشگاه شیراز آغاز و به مدت یک سال در خدمت آموزش و پرورش بود. در مهرماه سال ۱۳۶۰ برای خدمت به دانشگاه شیراز پیوسته و سرپرستی حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه به عهده ی وی نهاده شد. در این سالها خدمات دانشجویی محدود به دانشجویان شاغل به تحصیل پزشکی و رشته های وابسته به آن و نیز دانشجویان شاغل در نهادهای انقلاب بود. به همین دلیل وبا توجه به شروع جنگ حاکمان عراق علیه ایران اسلامی در سال  ۱۳۵۹و بسیج کشور برای دفاع از سرزمین خود در سالهای اول جنگ برای برآورده ساختن نیاز جبهه ها ، دکتر طالبی از افتخارات خود میداند ، که با استفاده از امکانات اداره تغذیه و حمل و نقل در حوزه معاونت دانشجویی به اعزام نیرو به جبهه ها کمک کرده است. با بازگشایی دانشگاهها در مهرماه سال ۱۳۶۲ به تحصیل ادامه و یک نیم سال باقیمانده از دوره ی فوق لیسانس را به اتمام رساند. با اخذ مدرک فوق لیسانس آمار از دانشگاه شیراز فارغ التحصیل شد. از بهمن همان سال به عنوان مربی به عضویت هیئت علمی گروه ریاضی دانشگاه اصفهان در آمد.

ایشان میگوید با عزیمت به اصفهان و دور شدن از فضای دانشگاه شیراز که مرا بیشتر به عنوان  شخصیتی اجرایی میشناختند و به دنبال عضویت در هیئت علمی دانشگاه اصفهان ، قصد داشتم  تنها به فعالیت علمی بپردازم ، اما با اطلاع مدیریت وقت دانشگاه از این سوابق مرا به عرصه اجرا کشاند که تا سالها و حتی تا اکنون ادامه داشته است. در سال ۱۳۶۳ مدیریت آموزش دانشگاه بر دوش ایشان نهاده  و تا اسفند ۱۳۶۴ که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام شد ، در این مسئولیت خدمت کرد. ایشان به عنوان بورسیه دانشگاه اصفهان ، همراه با همسر و دو فرزند خردسالش به کشور آمریکا اعزام و تحصیلات خود را در دوره ی دکتری در رشته ی آمار کاربردی در دانشگاه کالیفرنیا دنبال نموده و این دوره را با تخصص در زمینه " طرح آزمایشها و مدل های خطی " در مهر ۱۳۶۹ به اتمام رساند و بلافاصله به کشورعزیمت و تدریس را در دانشگاه اصفهان از سر گرفت.

در همان سال و همزمان با شروع فعالیت های آموزشی در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های بزرگ کشور ، دکتر طالبی با حکمی از سوی رییس دانشگاه وقت دانشگاه اصفهان مسئول راه اندازی این دوره در دانشگاه اصفهان شد و در ادامه در سال ۱۳۷۰ با انتصاب به معاونت جدید الاحداث تحصیلات تکمیلی دانشگاه این دوره را توسعه داد. در طول سه سالی که ایشان این مسئولیت را به عهده داشت موفق به آماده کردن زیرساخت های تحصیلات تکمیلی ، راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از رشته ها و پذیرش دانشجو به صورت غیر متمرکز دردانشگاه گردید. با این زیر ساخت در حال حاضر دانشگاه اصفهان بیش از ۷هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارد. دکتر طالبی در اردیبهشت ۱۳۷۴ به ریاست دانشگاه تازه تاسیس شهرکرد منصوب و در مدت کوتاه دو ساله با استخدام اعضاء هیئت علمی جدید ، بورسیه کردن جوانان مستعد شاغل به تحصیل در کشور و راه اندازی رشته های جدید این دانشگاه را توسعه داد.

در سال ۱۳۷۶ با تشکیل دولت جدید وقت و بنا به تشخیص وزیر علوم به دانشگاه اصفهان برگشته و به ریاست این دانشگاه منصوب شد. این مسئولیت ۸ سال به عهده ایشان بود ، که در طول آن با کادر سازی ، از طریق افزایش تعداد هیئت علمی استادیار به بالا از ۴۵ درصد به ۸۰ درصد ، زمینه خوبی را برای توسعه ی دوره های تحصیلات تکمیلی و ارتقاء سطح فعالیت های آموزشی و پژوهشی در این دانشگاه فراهم کرد.دکتر طالبی در سال ۸۴ تا ۹۲ به دور از فعالیت های  اجرایی صرفاً به فعالیت های علمی پرداخت و موفق شد علاوه بر تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری ، که هم اکنون از اساتید سایر دانشگاه ها هستند ، کتب و مقالات زیادی را تدوین و در نشریات معتبر جهانی به چاپ رساند. ایشان این دوره را لذت بخش ترین و بهترین دوران فعالیت علمی و دانشگاهی خود میداند.

ایشان در طول بیش از ۳۰ ساله خدمت خود در دانشگاه اصفهان علاوه بر تدریس در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ، سرپرستی بیش از ۳۰ پروژه کارشناسی و راهنمایی ۲۷ دانشجوی کار شناسی ارشد و ۳ دانشجوی دکتری را به عهده داشته است. ایشان در حال حاضر دانشیار پایه ۳۳ گروه آمار دانشگاه اصفهان است.

دکتر طالبی در طول سالهای ۱۳۶۳ تا ۱۳۸۴ در مسئولیت های اجرایی مدیر آموزش دانشگاه ( ۱سال ) ، مدیر گروه آمار دانشگاه ( ۲سال )، معاونت تحصیلات تکمیلی دانشگاه ( ۲سال )،ریاست دانشگاه شهرکرد ( ۲.۵ سال ) و ریاست دانشگاه اصفهان ( ۸سال ) خدمت کرده است و هم اکنون و همزمان با تشکیل دولت جدید مجدداً به ریاست دانشگاه اصفهان منصوب گردید ، تا با استفاده از تجربیات طولانی خود در مسئولیت های اجرایی و اعتماد دانشگاهیان ، دانشگاه را به سوی اهداف بلند و جایگاه علمی خود رهنمون سازد.

 

ای حک شده نامت در سرلوحه ی ارزشها

پیشینه پربارت شد مایه ی فخر ما

با کوشش روز افزون در دایره ی دانش

خوش آمده تدبیرت ایران صفاهان را

مجموعه تصاویر

دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی

فیلم

عنوان اندازه لینک
دکتر هوشنگ طالبی حبیب آبادی ۶۳.۷۳ مگابایت لینک دانلود

برچسب ها

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
سوال امنیتی به منظور تشخیص ربات از انسان
۱۲ + ۰ =

تمامی حقوق این پایگاه متعلق به كانون هم انديشى شهر حبیب آباد برخوار می باشد .
Copyright © 2016-2018 All rights reserved.‎